En bra bok som anknyter till ämnet läser jag nu.
Charlotta Sjöstedt´s I skuggan av ett hjälteland. Denna bok tar upp de svenskar som ville slåss för Norges sak, från 1940 och framåt. Allt från gerilla grupper till en frivillig Norgestyrka, liknande den som skickades till Finland.
I boken nämns också planer på en invasion av Svenska stridskrafter för att befria Danmark och Norge.
Ut ifall Tyskarna skulle få frispel och börja ge sig på civilbefolkning samt infrastruktur. Som signaturen Dalmas nämnde. (åtminstone för mig var detta nyheter.)
Frågan om Sveriges agerande under kriget är känslig, vilket även visades här på forumet. (detstormade lite grann mellan varven.)
Kalle Guettler´s "frivilliga" är en annan bra bok i samma ämne. Men där värvar sig författarens farbror i brittiska armén och stupar i Normandie.
Ett nytt ämne kanske men är det nån som känner till fler svenskar som slogs för de allierade? (ss-frivilliga känner ju alla till.)