Minnesmärken

Tillägnad vår saknade medlem varjag
Skriv svar
Användarvisningsbild
petviken
Medlem
Inlägg: 27
Blev medlem: 22 april 2004, 21:14
Ort: Stockholm

Minnesmärken

Inlägg av petviken » 10 augusti 2004, 14:27

I Helsingborg utanför turistbyråb har Norge rest ett minnesmärke(sten) med texten i stil med:
"denna sten restes som tack för att Sverige tog hand om de norske män och kvinnor som satt fängslade eller satt i koncläger i Tyskland"

Har någon lite mer info om Helsingborgs roll under WW2?
Var det många flyktingar som kom hit?
Judar?
Hur var deras hälsa?

Confident
Tidigare medlem
Inlägg: 406
Blev medlem: 23 april 2004, 15:27
Ort: Helsingborg

Helsingborg.

Inlägg av Confident » 10 augusti 2004, 14:55

Petviken: Jag sitter ofta vid bänkarna framför minnesmärket. Brukar äta min lunch eller fika där och titta på söta flickor, som passerar...

Många flyktingar, bl a f d koncentrationslägerfångar, fördes till Sverige och vidare upp i landet, förbi Helsingborg. En viss flyktingsmuggling, bl a av danska judar, förekom också med hjälp av enklare fiskebåtar och farkoster. Jag vill få det till att denna ´smuggling´ förekom ganska så intensivt under åren 1943-1944.

På Sundsgårdens Folkhögskola, där jag ska studera i höst, anlände under krigets slutskede också f d koncentrationslägerfångar och flyktingar, där de fick uppehåll, vård och mat, med mera.


Jag skriver det här utifrån vad jag vet och har hört, bl a från min morfar och bekanta (jag och hela min släkt är ´ur-helsingborgare´), men jag tror att Martin Tunström och /eller någon annan av skåningarna här på Skalman också kan ge fler uppgifter.

Vänligen, Dagwood D.

Användarvisningsbild
Stilleben
Medlem
Inlägg: 1631
Blev medlem: 1 september 2002, 18:24
Ort: Halmstad

Inlägg av Stilleben » 10 augusti 2004, 16:42

Har till belysning av frågan plockat fram vad jag skrivit om Helsingborg, det var p.g.a. närheten till Danmark mycket dramatik där under kriget.

Monument i Helsingborg
viewtopic.php?p=145316&highlight=#145316

De tyska krigsgravarna i Helsingborg
viewtopic.php?p=139939&highlight=#139939

Svensk artilleri vid Helsingborg den 10 april 1940 ?
viewtopic.php?t=3018&highlight=

Användarvisningsbild
Martin Tunström
Medlem
Inlägg: 4279
Blev medlem: 23 mars 2002, 17:55
Ort: Helsingborg
Kontakt:

Inlägg av Martin Tunström » 10 augusti 2004, 17:08

Bild
Danska styrkor på en av båtarna över till Helsingborg
[Bildkälla: oresundstid.dk]


Helsingborg måste nog anses som en av de städer i Sverige som mest kom i kontakt med kriget. Till staden kom tusentals flyktingar av alla de slag. Mostånsmän från Danmark kunde vila ut här och bunkrar av alla olika storlekar byggdes i staden och utanför.

Ramlösa Hälsobrunn användes som interneringsläger för koncentrationslägerfångar som räddats av de vita bussarna. Där vårdade man de utmärglade människorna. Även tidgare under kriget användes området för flyktingar som flydde från Danmark. Ett flertal flygplan har även störtat i kommunen. Min morfar vaktade under en tid hamnen och skulle se till så att hamninloppet skulle blockeras om tyskarna skulle invadera staden.

Öresundsregionen under kriget:

http://www.oresundstid.dk/dansk/svensk/ ... /index.htm

På denna sidan (längst ner) hittar du lite tidningsartiklar som rör Helsingborg:

http://www.oresundstid.dk/dansk/svensk/ ... kilder.htm

Sedan har du beredskapsmuseet som har information om Batteri Helsingborg:

http://www.beredskapsmuseet.com/

http://www.beredskapsmuseet.com/bakgrund.html

Användarvisningsbild
petviken
Medlem
Inlägg: 27
Blev medlem: 22 april 2004, 21:14
Ort: Stockholm

Tackar!

Inlägg av petviken » 11 augusti 2004, 09:18

Tackar för all info.
Helsingborg är en underbar stad var där på semester!

Lite undrar man hur Helsingborgarna reagerade när koncentrationsfångarna kom? En chock?

Skriv svar