Kalla Kriget-Konsekvenser idag?

Skriv svar
s0leil
Provmedlem
Inlägg: 1
Blev medlem: 9 mars 2004, 10:35
Ort: Sundsvall

Kalla Kriget-Konsekvenser idag?

Inlägg av s0leil » 9 mars 2004, 10:38

Ska skriva en uppsats om Kalla Krigets uppgång o fall, men även hur det har påverkat dagens samhälle. Någon vänlig själ som kan tänka sig att komma med lite tips? :)
Tack på förhand!

Grum
Medlem
Inlägg: 46
Blev medlem: 22 maj 2003, 11:13
Ort: Sverige

Inlägg av Grum » 9 mars 2004, 11:12

En nationellt tillämpningsbar teori - som bland annat Jerzy Sarnecki - står bakom går ut på att vi i samband med kalla krigets slut förlorade en yttre fiende, som ju måste ersättas av en ny inre.
Då har framför allt den "nya" brottsligheten - bland annat mc-gäng, politiskt motiverade brottslingar (läs: syndikalister och slikt) - men även den traditionella kriminaliteten fått träda in i kalla krigets roll som det nationellt sammanfogande kittet.

LasseMaja
Redaktör emeritus
Inlägg: 4809
Blev medlem: 22 januari 2003, 08:19
Ort: Dalarna

Inlägg av LasseMaja » 9 mars 2004, 13:27

Det nya "hotet" som ersatt rädslan för "ondskans imperium" är nog idag framförallt "den muslimska fundamentalistiska terrorismen" och "skurkstaterna". (i synnerhet gäller nog detta efter 11:sept)

M Corleone
Medlem
Inlägg: 361
Blev medlem: 19 februari 2004, 11:54
Ort: Luleå

Inlägg av M Corleone » 9 mars 2004, 16:00

Den relativt stabila bipolära situationen med supermakterna USA och Sovjet på var sin sida ersattes av en situation med en enda stat som dominerar.

Noam Chomsky: "Kalla krigets slut har gjort det möjligt för Usa:s regering att uppnå sitt yttersta mål- att bestämma diskussionsramarna i nästan samtliga internationella frågor. USA har sålunda blivit det slutgiltiga imperiet"

Användarvisningsbild
Mathias Forsberg
Medlem
Inlägg: 2986
Blev medlem: 28 mars 2002, 15:09
Ort: Stockholm

Inlägg av Mathias Forsberg » 9 mars 2004, 16:08

Det existerar inget "nytt" hot. Terrorism, maffia, eller andra typer av "nya" hot är knappast någon nyhet för stater som Spanien, Italien, Storbritannien eller andra eurpeiska länder.

De är visserligen nya fenomen för USA (på hemmaplan) men 2 900 döda i WTC/Pentagon-attackarna bleknar likväl inför kanske tidigare beräkningar på snarare 29 miljoner döda i händelse av en kärnvapenattack eller 500 000 döda i militärpersonal vid ett "Östeuropascenarion" under kalla kriget.

Hoten är inte nya, utan endast mer uppmärksammade. För stater som USA, Australien och Ryssland har de dock renderat stor uppmärksamhet eftersom man tidigare känt sig "skyddade" på ett annat sätt.

Chompskys citat är lika välbelagt före 1991 som efter 1991. Redan 1966 gick Frankrike ut ur NATO:s militära gren pga USA:s starka inflytande. Då tolkades det dock som kvarlevade franska imperieambitioner - idag hade alla tolkat det som en amerikansk strävan efter hegemoni.

Det kontexuella sammanhanget är A och O i sådana här typer av spekuleringsfrågor där folk har en tendens att låsa sig fast vid en typ av förklaringsmodell. Gärna en - som i Chompskys fall - ligger nära till hands ens politiska övertygelse.

/Forsberg

M Corleone
Medlem
Inlägg: 361
Blev medlem: 19 februari 2004, 11:54
Ort: Luleå

Inlägg av M Corleone » 9 mars 2004, 16:15

Ska man bli teoretisk i olika hegemoni strävande så rekommenderar jag böcker om realismen som "Politics among nations" av Morgenthau och "People, state and fear" av Barry Buzan som vidareutvecklar Morgenthaus ideer. Kan även vara intressant att titta på arbeten av Henry Kissinger och Nickolas Spykman om sk geopolitik.

Men jag håller helt klart med dig, Forsberg, att man lätt låser sig i en förklaringsmodell.

Skriv svar