Vettvillingen i den svenska fjällen

Skriv svar
Stefan Lundgren
Stödjande medlem 2022
Inlägg: 13660
Blev medlem: 11 augusti 2003, 18:15
Ort: Uppland
Kontakt:

Vettvillingen i den svenska fjällen

Inlägg av Stefan Lundgren » 27 februari 2006, 15:53

I tråden om världens tråkigaste händelse så tog jag upp det som inträffade i svenska fjällen 1951.


viewtopic.php?t=14422
Från Svenska dagbladet årsbok 1951
En dramatisk mördarjakt i övre Norrbottens fjällvidder några mil från norska gränsen avslutades den 27 februari, då en svensk polispatrull efter en kvarts timmes eldstrid med gevär och kulsprutepistol kunde infånga en sinnesjuk norsk desperado, 25-årige Narviksbon Torbjörn Hansen.
Artikeln som man kan läsa i årsboken på sidan 63 är på ungefär en halvsida stort och jag kommer inte att skriva av hela artikeln.

Under några veckors tid så har en hel del inbrott ägt rum i trakten där man slutligen fångade in honom. Men anledning till polisjakten var att ett par skidåkare som var ute på jakt upptäckte att en av fjällstugorna var låst och det var en mansröst som svarade att dom skulle försvinna. Dessa två skidåkare hade lockats dit när de brann i en närbelägen stuga som tillhörde turistföreningen. Mannen inne i stugan hade då skrikit, "försvinn, annars så skjuter jag". Dom hade inte hunnit långt när han öppnade dörren och sköt efter dom, en av dem blev träffad i benet och sökte sedan skydd vid en annan stuga i närheten. Den andre fortsatte i tron att han hade dött och det tog tio timmar innan han kunde meddela vad som hade hänt. Efter ett dygn så kunde han dock räddas av ett flygplan och han togs in på sjukhuset i Gällivare.

Detta hände den 21 februari och då drog man igång en hetsjakt mot honom.
Svenska dagbladets årsbok
Jakten på våldsmannen igångsattes nu från både svensk och norsk håll och härunder fick man visshet om att Hansen mördat två norska flygare, kapten Björn Horsberg och fänrik Harald Nilsen, vilka har nödlandat på den svenska sidan. De hade båda skjutits. Senare samma dag greps som nämnts mördaren.
Hansen fördes den 26 mars från häktet i Luleå till Stockholm för att man skulle göra en grundlig psykologisk undersökning på honom. Undersökningen kom fram till att han hade gjort sina illtåg p g a sin sinnessjukdom och att han inte kunde svara mot det som har hänt. Man ansåg att han behövde vård och den 17 juli 1951 medgavs det att han hade gjort sig skyldig till mord, mordförsök och mordbrand, men förklarades straffri.

Om man goggla på honom så finner man följande:

Måndagen den 6 mars 2000
Såg du TV 1:s dokumentär om Fjälldesperadon lördagen den 4 mars 2000? Hans namn var Torbjörn Hansen och var vid gripandet 1951 26 år gammal. Han var norsk bondson och beskrevs av polismästaren i Narvik som en fulltrimmad fjällräv, duktig skidkarl och pricksäker skytt. Nedanstående foto togs sedan Hansen övermannats och avvisiterats av överkonstapel Torsten Gustafsson med flygförare Arne Gundersen som övervakande medhjälpare.
Man kan se en bild på honom också; http://www.kiruna.se/~adv/desperadon2.html

Stefan

Skriv svar