Rustning av ryttare 1570-1595

Skriv svar
kkylakos
Ny medlem
Inlägg: 9
Blev medlem: 17 oktober 2008, 10:44

Rustning av ryttare 1570-1595

Inlägg av kkylakos » 22 oktober 2008, 10:59

Hej,

känner någon en bra källa att läsa om rustning av en ryttare 1570-1595. Jag har sätt bilder av rustningar för krigsledare, men vad hade en ordinarie ryttare att skydda sig med?

Undrar,
Kaisa Kyläkoski
Helsingfors, Finland

Användarvisningsbild
Markus Holst
C Skalman
Inlägg: 16966
Blev medlem: 4 september 2006, 15:28
Ort: Västergötland
Kontakt:

Re: Rustning av ryttare 1570-1595

Inlägg av Markus Holst » 22 oktober 2008, 11:17

Det står en del intressant att läsa på http://sv.wikipedia.org/wiki/Kavalleri

Man hade även då ryttare med olika funktioner, varför de även hade olika utrustning.

Användarvisningsbild
Hans
Redaktör och stödjande medlem 2026
Inlägg: 33635
Blev medlem: 11 juli 2002, 12:52
Ort: Utrikes

Re: Rustning av ryttare 1570-1595

Inlägg av Hans » 22 oktober 2008, 11:23

Förutom vad Markus skrev;

Ryttarna delades in i kategorierna tunga och lätta. De tunga ryttarna var fullt rustade med kyrass (rustning), drabbtyg eller skyttetyg. Kyrassen liknade den medeltida rustningen men gjordes tjockare och robustare. Drabb- och skyttetyg var förenklingar av kyrassen.
http://hem.passagen.se/mrwalker/Reg/regementen1500.htm

MVH

Hans

Användarvisningsbild
Kapten_Gars
Medlem
Inlägg: 3112
Blev medlem: 6 augusti 2003, 17:20
Ort: Göteborg

Re: Rustning av ryttare 1570-1595

Inlägg av Kapten_Gars » 22 oktober 2008, 13:09

Gäller det ryttare under period 1570-1595 i allmänhet? Eller specifikt svenska & finska ryttare under 25-års kriget med Ryssland?

kkylakos
Ny medlem
Inlägg: 9
Blev medlem: 17 oktober 2008, 10:44

Re: Rustning av ryttare 1570-1595

Inlägg av kkylakos » 4 november 2008, 11:18

Kapten_Gars skrev:Gäller det ryttare under period 1570-1595 i allmänhet? Eller specifikt svenska & finska ryttare under 25-års kriget med Ryssland?
Specifikt svenska & finska ryttare under 25-års kriget med Ryssland.

MVH,
Kaisa

Användarvisningsbild
Kapten_Gars
Medlem
Inlägg: 3112
Blev medlem: 6 augusti 2003, 17:20
Ort: Göteborg

Re: Rustning av ryttare 1570-1595

Inlägg av Kapten_Gars » 5 november 2008, 00:14

Några förordningar för ryttarnas utrustning verkar inte finnas bevarade ifrån Johan III's tid, samtliga författare jag läst utgår ifrån att man iaf på pappret fortsatt att använda Erik XIV's instruktioner.
Enligt dessa så skulle de vanliga landsryttarna var utrustade på följande sätt
"Opå ett helt skyttetyg med armtyg och knädopper eller långe skärer, ther till stom eller kamphufva item 2 stackette rör och ett knäfvelspjut eller fyrägger."
"Opå ett ringe skyttetyg med rygg och kräffvete, theslikes pantzer ermer thertill 2 rör, thet ena långt, thet andre stackett, med peckenelicke eller spanske huffver."
"Rör" var det vanliga namnet på handeldvapen i Sverige under 1500-talet, av tyskans "rohr". Ett "stackett rör" var ett kort rör dvs en pistol.
http://www.primusweb.se/artifactView.do ... hPictures=
http://www.primusweb.se/artifactView.do ... hPictures=
Det långa röret var en föregångar till karbinen och även det försett med hjullås

"Stormhuva" var det svenska namnet på burgoneten"
http://www.primusweb.se/search.do?crite ... hPictures=

"Rygg" avser ryggharneskt medan "kräffveta" var ett annat namn för bröstharnesk

"pantzar" är 1500-talets namn för ringbrynja

"Pecknelicka" & "Spansk hufva" var de svenska namnen på den typ av hjälm som kallas morion på engelska.
Den fanns i två huvudtyper, dels den päronformade spanska morionen också kalla päronhjälm
http://www.primusweb.se/search.do?crite ... tures=true
Dels den italienska morionen som kännetecknas av sin höga kam
http://www.primusweb.se/search.do?crite ... hPictures=

En bra bild av ett "ringe skyttetyg" finns här
http://public.carnet.hr/husar/arque01.htm
Även om vapen och dräkt är ifrån 1640-talet så är rustingen ifrån 1570-talet, ryttaren bär stormhuva istället för spansk huva. http://en.wikipedia.org/wiki/Image:Reit ... ki_2.1.jpg visar en ryttare i spansk huva och utan pansarärmar.

http://www.myarmoury.com/view.html?feat ... stol08.jpg visar två tyska ryttare från 1570-talet iförda hela skyttetyg, dock så har de tagit av den långa skenorna som skyddade låren.
(Ser ut ungefär så här http://public.carnet.hr/husar/nco.htm )

De svenska och finska ryttarna lade bort många delar av rustningen under kriget med Ryssland, dels så behövde de öka sin egen rörlighet, dels så var rustningarna dyra och kronans ekonomi var så ansträngd att man i vissa fall delade ut
infanterirustningar till ryttarna. På 1590-talet så hade inga ryttare mer än hjälm, bröst&rygg harnesk samt krage. Många var troligen helt obepansrade eller bar endast en hjälm. 6 år efter kriget med Ryssland så klagade greve Johann av Nassau-Siegen över att nästan inga av ryttarna han skulle föra befäl över hade rustning.

Skriv svar