finns det något mer än tolstoj?
dagboksskildringar - finns ngn bra utländsk bok (antar att inget finns på svenska)
med jordnära direkt översatta dagsboksskildringar?
ha en bra kvälll
svenska böcker - franska fälttåget 1812 i ryssland
Det finns ett och annat på svenska. En verklig klassiker är "General Marbots minnen från Napoleontiden". Den ska helst läsas tillsammans med Conan Doyles "Napoleons husar" och "Brigadgeneralens bravader". Marbot var inte med i marschen mot Moskva utan tillhörde en annan del av armén, men han var på plats vid Beresina. Hans memoarer har inte det bästa rykte, men är underhållande. Sedan finns det Ségurs "Napoleon och stora arméens historia år 1812", fast den är verkligen inte billig.
svenska böcker - franska fälttåget 1812 i ryssland
Jag kan rekomendera en bok som heter "Fotsoldat i Napoleons armé, minnesanteckningar 1809-1813" av Jakob Walters. Killen blev tvångrekryterad och deltog som menig i det ryska fälttåget 1812-1813. Detta är alltså en första hands skildring av en menig soldat.
Boken är i Sverige utgiven av Svenska Dagbladets förlag 1993. Vet inte om den går att få tag på längre. Kanske på antikvariat.
/Lulle.
Boken är i Sverige utgiven av Svenska Dagbladets förlag 1993. Vet inte om den går att få tag på längre. Kanske på antikvariat.
/Lulle.
beställde "fotsoldat i napoleons armé" från antikvariatet i norrköping kb, http://www.antikvariatet.net o boken kom efter ca 7 dagar direkt i brevlådan med inbetalningsavi o mkt bra packad....110 sek...boken är i mkt gott skick...fantastiskt!....funkar bara betalningen direkt så är det 10 poäng av 10 möjliga!!
jag blir rörd...tack för alla tips!...
jag blir rörd...tack för alla tips!...