Jag, liksom flera här, köpte denna DVD-box nyligen och jag tittar nu på ett avsnitt lite då och då. När det kom till delen om Tysklands anfall på Frankrike så utmålas fransmännen som synnerligen inkompetenta och trångsynta, även av de franska militärer som intervjuas. Särskilt den förste överbefälhavaren, Gamelin, får sig en skopa ovett över sin försiktighet i krigsutbrottet och för sin dumdristighet över att ha lagt sitt högkvarter i ett slott utan några moderna kommunikationer alls. Denna sköttes i stället av en motorcykelordonanns som körde iväg en gång i timmen.
Och när Gamelin fick avgå så var det inga duvungar som fick ta tjänsten heller, kommer inte ihåg namnen nu, men de var alla över 65 år och någon över 80 år!
Saknade Frankrike unga initiativrika personer i sin krigsmakt och var det så illa ställt som det uppvisas i dokumentären?
/Torbjörn