i texten värka den rätså effektiv, men den borde va lätt att stoppa den? och jag är litte skeptisk mot självmordsrobotar
hoppas det här inte var repost

det har var en lustig krabat..
I Tyskland togs fjärrstyrda bandgående sprängladdningar fram som vapen. Avsikten var att styra in laddningarna mot befästningar och liknande svårbekämpade mål och spränga dessa.
De sattes in i stort antal under upproret i Warszawa mot byggnader där motståndsmännen förskansat sig. Med ett lämpligt vapen sköts dörren till ett hus sönder och Goliath kördes in i byggnaden och utlöstes. Resultatet blev oftast en helt förstörd byggnad som rasade ner över de försvarande.
Det har berättats att de också satts in mot strv vid något enstaka tillfälle, finns åtminstone en journalfilm om detta. Ett annat sätt skall ha varit att skicka dem utan laddning lastade med ammunition och andra förnödenheter till innestängda förband i Ryssland.
Tre typer producerades under namnet Goliath:
Leichte Ladungsträger Goliath Sd.Kfz.302 (E-Motor) Elektrische Motor, elmotor .
Leichte Ladungsträger Goliath Sd.Kfz.303a och Sd.Kfz.303b (V-Motor) Verbrennungsmotor, förbränningsmotor.