Foto från slaget om Midway

Tillägnad vår saknade medlem varjag
Skriv svar
Användarvisningsbild
Kapitän zur See
Medlem
Inlägg: 144
Blev medlem: 22 juni 2003, 23:30
Ort: Sverige

Foto från slaget om Midway

Inlägg av Kapitän zur See » 26 juli 2003, 17:07

Hittade här en mycket intressant bild som jag ville dela med mig av. Bilden ska föreställa samtliga 15 TBD-plan från VT-8 strax efter att dem lyft från USS Hornet den 4 juni 1942 under slaget om Midway. Och eftersom många vet hur det gick för dem så skulle det vara intressant att få veta om någon vet någonting om det här fotot, om det verkligen föreställer "torped åttan"? Finns det några andra kort på VT-8s TBD-plan från samma datum?
Bild

Användarvisningsbild
subskipper
Medlem
Inlägg: 1226
Blev medlem: 23 mars 2002, 16:30
Ort: Örebro (Äntligen hemma igen)

Inlägg av subskipper » 26 juli 2003, 17:36

Huruvida det verkligen är Torpedo Eight-planen på bilden är ganska svårt att avgöra. Det är dock mycket möjligt, framförallt eftersom skepparn på USS Hornet, Mark Mitscher, var mycket fotointresserad och nära nog alla flygoperationer dokumenterades i både film och foto. Tack vare hans intresse finns det ett rikt material bevarat till eftervärlden där givetvis VT-8 figurerade fram till det ödesdigra anfallet den 4 juni.



~Henric Edwards

Användarvisningsbild
razide
Ny medlem
Inlägg: 13
Blev medlem: 2 juli 2003, 20:04
Ort: Lunds högland.

Inlägg av razide » 26 juli 2003, 18:15

ursäkta min okunskap men vad hände med planen? blev alla nerskjutna eller vadå?

Användarvisningsbild
subskipper
Medlem
Inlägg: 1226
Blev medlem: 23 mars 2002, 16:30
Ort: Örebro (Äntligen hemma igen)

Inlägg av subskipper » 26 juli 2003, 18:18

razide skrev:ursäkta min okunskap men vad hände med planen? blev alla nerskjutna eller vadå?
Ja. Om jag kommer ihåg rätt så överlevde endast en av divisionens mannar.



~Henric Edwards

Användarvisningsbild
Kapitän zur See
Medlem
Inlägg: 144
Blev medlem: 22 juni 2003, 23:30
Ort: Sverige

Inlägg av Kapitän zur See » 26 juli 2003, 21:13

Men det skulle kunna vara troligt att om uppgifterna stämmer så är kortet det sista som är taget av VT-8s TBD-plan innan de skjuts ned.

Och som svar till Razide
VT-8s 15 plan som lyfte från USS Hornet saknade jakteskort och anföll oskyddade. Samtliga 15 plan sköts ned och alla piloterna och skyttarna dog utom George Gay.
Ska bara tillägga att George Gay inte var den enda VT-8 piloten som överlevde Midway som många tror. Bert Earnest som flög en av VT-8s TBF-1 ifrån ön Midway överlevde också.(Inte för att någon här påstod att Gay vad den ende. Men jag fick själv reda på detta nyligen så jag ville få med det.)

Användarvisningsbild
razide
Ny medlem
Inlägg: 13
Blev medlem: 2 juli 2003, 20:04
Ort: Lunds högland.

Inlägg av razide » 26 juli 2003, 22:02

ok, tackar.

Skriv svar