Sida 1 av 1

Krigsindustrin och ekonomin

Postat: 6 juli 2007, 09:24
av cats
Hittade ett diagram över hur USA:s krigsindustri har utvecklats på börsen i förhållande till övriga aktier.
Betyder detta att det är vapenindustrin som håller världsekonomin uppe?
Vilken skillnad är det då mellan situationen före 1939 i Europa då tyska vapenindustrin var motorn i uppsvinget efter en lågkonjunktur eller slutet på 1800-talet och början på 1900-talet då man också rustade, och upplevde en gyllene tidsperiod mycket pga att rustningsindustrin blomstrade?
Bilden är hämtad från tidningen "Forum för ekonomi och teknik"

Re: Krigsindustrin och ekonomin

Postat: 6 juli 2007, 10:13
av Wooster
cats skrev:Hittade ett diagram över hur USA:s krigsindustri har utvecklats på börsen i förhållande till övriga aktier.
Betyder detta att det är vapenindustrin som håller världsekonomin uppe?
Nej. Det finns en massa branscher som går bättre än "index" (genomsnittet) - men det säger väldigt lite om dess inverkan på den övriga ekonomin. Att något går bra på börsen innebär egentligen "bara" att marknaden tror att det inom branschen finns utvecklingsmöjligheter eller stora behov.

För övrigt har jag svårt för resonemang om att olika enskilda industrier skulle hålla världsekonomin uppe - världsekonomin är beroende av en rad olika resurser - samtidigt som flexibiliteten i världsekonomin gör att när det fattas vissa nödvändiga resurser så skapas substitut.