Dessa Amerikanare. Det får stå som ett faktum, för det är också var det är. När vi den här morgonen steg in vår hangar så visade det sig att deras flygtekniker som tidigare förevisats Flygplan 35 av våra var fullt sysselsatta med dessa att montera tingestar i flygplanen. Vi frågade lätt vad i helvete de höll på med, ty vi är milt ointresserade av nya karronger på våra flygplan - speciellt när de monterats av främmande makt.
En av våra mekaniker kom över och förklarade att de bett amerikanarna om detta. Sedan inneslutningen av fienden fortgått och deras styrkor rusat mot Parans gräns så är det troligt att vi får flyga fler attackuppdrag - speciellt då fienden börjar få mindre av sina frontlinjeflygplan och de äldre versionerna - samt eventuellt träningsflygplan i form av Yak modeller - kommer börja synas över den blåa skyn.
Vad teknikerna monterat är helt enkelt en styrningsanordning för Attackrobot.
Jag vet att ni antagligen hört om utvecklingen av A-32 Lansen (Det övervägdes om sådant skulle skickas ner hit) och Robot 04 som skulle ge Sovjeten en rejäl simtur om han försökte ta sig över. Jänkarna har också utvecklat liknande saker, och utan att vi blivit informerade har vi fått ner en laddning Attackrobot för utvärdering.
Det var mig ett fantastiskt sjå att montera det hela. Att montera mer än en är uteslutet på grund av vikten, men det ger oss ändå en fördel, då våra Draken inte är så bra på att sikta in bomber. Det betyder dock att vi kan bära en robot per flygplan, och beväpna resten av planet med Jaktrobot. Vi flyger inte så bra med en Robot 04 under ena vingen, och planet drar åt hållet som roboten är monterad på - men det är ändå långt bättre än våra erfarenheter med bomber.
Bifogar en bild på första testturen!
