Historiska mikrostater

Skriv svar
Patrik Öbrink
Medlem
Inlägg: 2831
Blev medlem: 20 oktober 2013, 23:55
Ort: Gävle

Historiska mikrostater

Inlägg av Patrik Öbrink » 4 augusti 2026, 09:07

Jag tänkte att det kan vara kul att titta på mikrostater genom historien.

Republiken Cospaia låg norra Umbrien i Italien (idag en bydel i kommunen San Giustino, provinsen Perugia). Den existerade som oberoende enhet från 1440 till 1826.

Den skapades genom ett gränsdragningsfel. Påven Eugenius IV sålde 1440 territorium kring Sansepolcro till Republiken Florens. Gränsen skulle gå längs en bäck som kallades ”Rio”, men det fanns två liknande bäckar cirka 500 meter ifrån varandra. Ingen av parterna gjorde anspråk på den smala landremsan emellan, och invånarna utnyttjade tillfället och förklarade sig oberoende.

Map_of_the_Republic_of_Cospaia.jpg
Map_of_the_Republic_of_Cospaia.jpg (54.25 KiB) Visad 148 gånger

Området var mycket litet: cirka 330 hektar (ungefär 2 km långt och 500 meter brett) med endast några hundra invånare.

Cospaia hade ingen formell regering, ingen armé, ingen polis, inga fängelser och i praktiken inga skatter eller tullar. Det styrdes informellt av ett råd av äldste (ofta 14 familjeöverhuvuden) tillsammans med den lokale prästen. Mottoet var Perpetua et firma libertas (“Evig och stadig frihet”).

Platsen blev en frihandelszon och en tidig centrum för tobaksodling i Italien (vissa tobakssorter kallas fortfarande ”cospaia”). Bristen på skatter och tullar gjorde den attraktiv för handel och smuggling, vilket bidrog till relativ välstånd.

Efter Napoleontiden växte intresset från grannstaterna. Den 26 juni 1826 delades territoriet mellan Storhertigdömet Toscana och Kyrkostaten. De 14 kvarvarande familjeöverhuvudena undertecknade ett underkastelseavtal. Som kompensation fick varje invånare ett silversmynt (kallat ”papetto”) och tillstånd att fortsätta odla upp till en halv miljon tobaksplantor per år.

cospaia-coat-of-arms.jpg
cospaia-coat-of-arms.jpg (61.42 KiB) Visad 148 gånger
flagga.png
flagga.png (10.85 KiB) Visad 148 gånger
.

Stefan Lundgren
Stödjande medlem 2022
Inlägg: 13733
Blev medlem: 11 augusti 2003, 18:15
Ort: Uppland
Kontakt:

Re: Historiska mikrostater

Inlägg av Stefan Lundgren » 4 augusti 2026, 12:07

En mikrostat låg ju mellan Spanien och Portugal och som varade i dryga 800 år och hette Couto Misto.

Räknas den republik som bildades på Risön i sjön Mjörn (Västergötland) i början på 1890-talet?

I humorn och fantasin så har republiken levt kvar hos folk. Man håller än idag stämmor (mer på humor). I början bestod försvaret av en 16-talskanon och några musköter.

https://www.vastsverige.com/alingsas/produkter/rison/

Själva Risön är inte stor, är cirka 900 meter bred och som mest 400 meter lång (mätt på mätverktyget på Fornsök). När det gäller fornminnen på Risön så finns det nio registrerade objekt på ön. Det finns fågelskyddsområden i närheten som man borde ta hänsyn till.

Stefan

Stefan Lundgren
Stödjande medlem 2022
Inlägg: 13733
Blev medlem: 11 augusti 2003, 18:15
Ort: Uppland
Kontakt:

Re: Historiska mikrostater

Inlägg av Stefan Lundgren » 4 augusti 2026, 15:24

Sentida exempel av mikrostat är Moresnet som låg i ett område inom provinsen Liège nära tyska gränsen och denna mikrostat var igång mellan 1816-1920. Tittar man på listan över historiska mikrostater som finns som en flik under europeiska mikrostater så finner man följande;

https://en.wikipedia.org/wiki/European_microstates

Flera av de historiska mikrostaterna utgjorde av städer som t ex Neapel, Mulhouse och Krakow. När jag besökte Saint Malo i Nordfrankrike 1996 så visste jag att det var en mikrostat mellan 1590-94.

Pitcairn Islands är ingen suverän stat utan ett självstyre vars språk innehåller termer från sjöfarten som t ex ”deck” för golv. Jag hade det som en fråga i den nedlagda quizzen Språkhistoria en gång i tiden varav jag startade denna tråd.

viewtopic.php?f=38&t=23477&p=343436&hil ... rn#p343436

Stefan

Användarvisningsbild
Hans
Redaktör och stödjande medlem 2026
Inlägg: 34076
Blev medlem: 11 juli 2002, 12:52
Ort: Utrikes

Re: Historiska mikrostater

Inlägg av Hans » 4 augusti 2026, 15:52

Kul tråd.

Intressant tycker jag är det med mer eller mindre, mest mindre lyckade försöken att skapa nya.

Bild

Rose Island

Blev film:


Helt ok att se.

Sedan har vi ju Sealand:
Bild

Och:
https://en.wikipedia.org/wiki/REM_Island

Det finns en bunt till.

MVH

Hans

Patrik Öbrink
Medlem
Inlägg: 2831
Blev medlem: 20 oktober 2013, 23:55
Ort: Gävle

Re: Historiska mikrostater

Inlägg av Patrik Öbrink » 4 augusti 2026, 18:22

En mikrostat som ännu inte bildats (och antagligen inte kommer att bildas) är Romanov Empire. Det är ett projekt som initierades 2011 av den ryske affärsmannen och politikern Anton Bakov för att symboliskt återupprätta huset Romanov och det ryska kejsardömet. bakom var ledare för Monarkistpartiet och ledamot av statsduman.

Bakov har kallat sig premiärminister eller ärkekansler (med titel som furste) och utfärdat egna pass. Det finns en konstitution och statsymboler.

2014 proklamerades Prins Karl Emich av Leiningen (tysk adelsman, ättling till Alexander II via storfurstinnan Maria Kirillovna) som kejsare Nikolaj III efter att han konverterat till ortodox kristendom (och antagit namnet Nikolaj Kirillovitj). Hans fru konverterade också. Projektet hävdar kontinuitet med huset Romanov och det gamla kejsardömet, inklusive religiösa och dynastiska argument. Nikolaj III skickade bland annat en begäran till Vladimir Putin om mark i Jekaterinburg för en huvudstad, något som avslogs.

Karl_Emich_of_Leiningen_photo4.jpg

https://en.wikipedia.org/wiki/Prince_Ka ... _Leiningen


Bakov har sökt verklig mark för att göra det mer än en mikronation:

Förhandlingar med Kiribati (2015–2017) om att arrendera eller köpa tre obebodda öar (Malden, Starbuck och Millennium/Caroline) i Stilla Havet. Erbjudandet innefattade investeringar på runt 350 miljoner USD i infrastruktur, turism, fiskeindustri m.m. Kiribati avvisade kravet på suveränitet.

Liknande försök har gjorts i Gambia (om konstgjorda öar) och Montenegro (köpt mark, förhandlingar misslyckades)

2020 annonserades ett uppföljningsprojekt, Arca Noë, som en flytande enhet i neutrala Medelhavsvatten nära Venedig. Alla ”medborgare” skulle automatiskt ingå. Inget betydande har realiserats.

Projektet har beskrivits som ett ”alternativt Ryssland” för monarkister och emigranter som är missnöjda med det nuvarande styret.

Hur seriöst detta egentligen har varit är svårt att säga.

https://monarchies.fandom.com/wiki/Roma ... cronation)
.

Användarvisningsbild
Markus Holst
C Skalman
Inlägg: 17324
Blev medlem: 4 september 2006, 15:28
Ort: Västergötland
Kontakt:

Re: Historiska mikrostater

Inlägg av Markus Holst » 4 augusti 2026, 23:20

Mindre mikrostat än malteserordern är nog svårfunnen.

https://sv.wikipedia.org/wiki/Malteserorden

Patrik Öbrink
Medlem
Inlägg: 2831
Blev medlem: 20 oktober 2013, 23:55
Ort: Gävle

Re: Historiska mikrostater

Inlägg av Patrik Öbrink » 5 augusti 2026, 08:53

Världens tredje minsta stat, Nauru i Stilla havet, har bytt namn till Republiken Naoero för att det ska matcha stavningen och uttalet på det lokala språket. Önationen fick namnet Nauru under kolonialtiden för att utlänningar hade svårt att uttala det lokala namnet.

https://apnews.com/article/naoero-nauru ... 19e004826b

Ön befolkades ursprungligen av mikronesiska och polynesiska sjöfarare för minst 3 000 år sedan. Befolkningen var uppdelad i tolv traditionella klaner.

Den brittiske kaptenen John Fearn blev 1798 den förste europén att sätta sin fot på ön. Han kallade den Pleasant Island för den vänliga lokalbefolkningen och öns vackra natur.I

Introduktionen av skjutvapen och alkohol från europeiska handelsmän ledde till ett tioårigt inbördeskrig (1878-1888) som utplånade en tredjedel av öns befolkning.

Tyskland annekterade ön 1888 för att återinföra ordning efter inbördeskriget och införlivade den i Tyska Nya Guinea.

Den brittiske prospektören Albert Ellis upptäckte att ön i princip bestod av ren fosfat (skapad av uråldrig guano). Gruvdriften startade 1906 och förändrade öns öde för alltid.

Ön ockuperades brutalt av Japan 1942. Över 1 200 naurier deporterades till Chuuk-öarna som tvångsarbetskraft, och bara hälften överlevde och kunde återvända efter kriget.

Nauru_Island_under_attack_by_Liberator_bombers_of_the_Seventh_Air_Force.jpg
Nauru_Island_under_attack_by_Liberator_bombers_of_the_Seventh_Air_Force.jpg (41.39 KiB) Visad 72 gånger

Den 31 januari 1968 blev ön en självständig republik. Staten tog kontroll över fosfatgruvorna. Inkomsterna var så enorma att medborgarna fick gratis sjukvård, gratis utbildning, slopad skatt och man startade eget flygbolag. Landet hade världens högsta BNP per capita efter Saudiarabien.

Decennier av intensiv dagbrottbrytning förvandlade 80 % av öns inre till ett sterilt, obeboeligt månlandskap av vassa kalkstenspelare. Statliga fonder slösades bort på misslyckade utländska investeringar, korruption och lyxkonsumtion. Runt millennieskiftet var fosfaten i princip slut och staten stod helt bankrutt.

För att överleva ekonomiskt gick staten med på att hysa Australiens hårt kritiserade kontroversiella asylmottagningscenter från 2001 och framåt, vilket blev landets primära inkomstkälla.

Idag är nationen starkt hotad av stigande havsnivåer och extremt beroende av utländskt bistånd.

95% av befolkningen är kristna. De två största samfunden är protestantiska Naoero Congregational Church (ca 36%) och Katolska kyrkan (ca 33%). Katolicismen växte sig stark genom tyska missionärer.

https://en.wikipedia.org/wiki/Nauru
.

Användarvisningsbild
Hans
Redaktör och stödjande medlem 2026
Inlägg: 34076
Blev medlem: 11 juli 2002, 12:52
Ort: Utrikes

Re: Historiska mikrostater

Inlägg av Hans » 5 augusti 2026, 11:26

Bild

Bild

---

Får mig in på en parentes från ämnet.

I den tyska parentesen kolonier, hur tillsatte man missionärer?

MVH

Hans

Stefan Lundgren
Stödjande medlem 2022
Inlägg: 13733
Blev medlem: 11 augusti 2003, 18:15
Ort: Uppland
Kontakt:

Re: Historiska mikrostater

Inlägg av Stefan Lundgren » 5 augusti 2026, 12:20

Tänker på de som senare blev upprinnelsen till dagens Tyskland, jag förmodar att Preussen och Baden-Wurttemberg (eller tvärtom) var inga små stater direkt. Men hur var det med de mindre staterna?

Den minsta delrepubliken i Tyskland idag är Bremen med runt 400 kvadratkilometer, är det någon annan historisk stat inom det tyska landområdet som kan matcha Bremen.

Stefan

Patrik Öbrink
Medlem
Inlägg: 2831
Blev medlem: 20 oktober 2013, 23:55
Ort: Gävle

Re: Historiska mikrostater

Inlägg av Patrik Öbrink » 5 augusti 2026, 12:24

Hans skrev:
5 augusti 2026, 11:26

I den tyska parentesen kolonier, hur tillsatte man missionärer?

MVH

Hans
Missionärer var i regel ordenspräster, så det var ordens superior som i samråd med den lokala provinsledningen valde ut de som skulle skickas iväg på missionsuppdrag. Ofta var det präster som fått en särskild missionsutbildning. I bland krävdes godkännande från Sacra Congregatio de Propaganda Fide (det som idag heter Kongregationen för folkens evangelisering), som hade ansvar för missionsområden utanför Europa.

När det gäller just Tyskland reglerade den tyska kolonialförvaltningen vilka missioner som fick verka. Jesuitorden var exempelvis förbjuden i det tyska riket så de fick inte bedriva mission i kolonierna. På Nauru var det präster och systrar från MSC (Det Heliga Hjärtats missionärer) som var ansvariga.

Hur den protestantiska missionen organiserades vet jag inte; de missionärerna anlände några år före de katolska.

Användarvisningsbild
Hans
Redaktör och stödjande medlem 2026
Inlägg: 34076
Blev medlem: 11 juli 2002, 12:52
Ort: Utrikes

Re: Historiska mikrostater

Inlägg av Hans » 5 augusti 2026, 12:36

Tack Patrik.

MVH

Hans

Användarvisningsbild
koroshiya
Stödjande medlem 2021
Inlägg: 7680
Blev medlem: 3 februari 2004, 06:51
Ort: Göteborg

Re: Historiska mikrostater

Inlägg av koroshiya » 5 augusti 2026, 14:02

Stefan Lundgren skrev:
5 augusti 2026, 12:20
Tänker på de som senare blev upprinnelsen till dagens Tyskland, jag förmodar att Preussen och Baden-Wurttemberg (eller tvärtom) var inga små stater direkt. Men hur var det med de mindre staterna?

Den minsta delrepubliken i Tyskland idag är Bremen med runt 400 kvadratkilometer, är det någon annan historisk stat inom det tyska landområdet som kan matcha Bremen.

Stefan
Finns förmodligen väldigt många som var mycket mindre. Några menar väl att det fanns upp emot 1400 riksomedelbara stater.

Här är en.

https://en.wikipedia.org/wiki/Zell_am_Harmersbach

Teoretiskt hade de alla plats i riksdagen, men långt ifrån alla skickade någon representant, även om det som beslutades gällde dem också.

Användarvisningsbild
Markus Holst
C Skalman
Inlägg: 17324
Blev medlem: 4 september 2006, 15:28
Ort: Västergötland
Kontakt:

Re: Historiska mikrostater

Inlägg av Markus Holst » 5 augusti 2026, 14:16

Stefan Lundgren skrev:
5 augusti 2026, 12:20
Tänker på de som senare blev upprinnelsen till dagens Tyskland, jag förmodar att Preussen och Baden-Wurttemberg (eller tvärtom) var inga små stater direkt. Men hur var det med de mindre staterna?

Den minsta delrepubliken i Tyskland idag är Bremen med runt 400 kvadratkilometer, är det någon annan historisk stat inom det tyska landområdet som kan matcha Bremen.

Stefan
Liechtensten med bara 169 kvadratkilometer var en stat i tyska riket.

Användarvisningsbild
Örjan
Medlem
Inlägg: 1952
Blev medlem: 20 februari 2003, 14:57
Ort: Gustavsberg
Kontakt:

Re: Historiska mikrostater

Inlägg av Örjan » 5 augusti 2026, 14:58

Liechtenstein var det minsta furstendömet i det Tyska förbundet (1815-1866). Men den allra minsta staten var "Freie Stadt Frankfurt" med bara 101 kvadratkilometer. Talar vi om folkmängd var dock Liechtenstein med god marginal den minsta staten.

Vilken stat som var minst i Tyskromerska riket är en mer besvärlig fråga eftersom det riket var ett lapptäcke med flera olika lager av territorier med vasallstatus. Även om vi bara begränsar oss till det översta lagret, de som var riksomedelbara och enbart hade kejsaren som överordnad, så stöter vi på problem. Det fanns nämligen flera byar som var riksomedelbara, men framförallt fanns det över 300 adelsmän som hade status som "Reichsritter" och enbart lydde under kejsaren. I princip var deras privata mark en mikrostat om man inte betraktar hela Tyskromerska riket som en enda stat.

Skriv svar